پنج‌شنبه, 1 آبان 1399
  • ساعت : ۱۴:۶:۱۶
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ 
  • تعداد بازدید : 40
  • کد خبر : ۴۹۲۵
پیام شهردار گلپایگان به مناسبت فرا رسیدن روز سالمند
امروزه ‌با توجه به پیشرفت علم و دانش و بهبود شرایط بهداشتی،‌ درمانی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی در بسیاری از کشورهای دنیا، سن امید به زندگی افزایش یافته است و این روند روبه رشد همچنان ادامه دارد.

«به نام خداوند بخشنده و مهربان»

هر جوانی كه به سالمندی احترام بگذارد، خداوند كسی را برای اكرام و احترام به او در هنگام سالمندی بر می‌انگيزد.                                                                                                                                                پیامبر اکرم (ص)

سالمندان از مهمترين موهبت‌های الهی در خانواده ها وجوامع هستند كه بايد احترام و عزت آنان بين افراد خانواده بيش از پيش باشد، از این رو احترام به سالمند در دين مبين اسلام نوعی عبادت محسوب می‌شود و خداوند و فرشتگان الهی پيوسته بر كسانی‌كه با احترام و محبت با سالمندان برخورد می‌كنند درود می‌فرستند.

خداوند همواره انسان را در موقعيت‌های مختلف زندگی مورد آزمايش قرار می‌دهد و يكی از زمينه‌های امتحان الهی چگونگی برخورد فرزندان با والدين در دوران سالمندی است. سالمندی دوره کمال، پختگی، بردباری، خردمندی شکیبائی و صلابت است و  سالمندان منشأ آثار خير و بركات فراوان در جامعه هستند . جوانان بايد همواره قدردان زحمات اين عزيزان بوده و با نهايت عطوفت و مهربانی با آنان رفتار كنند و والدين بايد فرهنگ احترام و تكريم به اين افراد را به فرزندان خود آموزش دهند.

امروزه ‌با توجه به پیشرفت علم و دانش و بهبود شرایط بهداشتی،‌ درمانی، ‌اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی در بسیاری از کشورهای دنیا، سن امید به زندگی افزایش یافته است و این روند روبه رشد همچنان ادامه دارد.
پیشگیری از دوران سالمندی اجتناب ناپذیر است و این دوره یکی از مراحل زندگی است که می‌توان با حفظ بهداشت جسمانی و روانی، از عوارض و مشکلات آن کاست و آن را به دوره‌ای فعال، مطلوب و بدون دغدغه تبدیل کرد.

 از دغدغه های مدیریت شهری درخصوص افزایش کیفیت دوران زندگی این عزیزان،ایحادآرامش بصری درسیما ومنظرشهری توسعه وتجهیز پارکها ، بوستانهای شهری ومحلی ،مناسب سازی سطوح ومعابرشهری واستفاده از تجارب ونظریات ارزشمندآنان در طرحها وبرنامه های متنوع شهری است.

اینجانب روز جهانی سالمند را به همه سالمندان و جهاندیدگان گرامی تبریک عرض نموده و از خداوند متعال دوام عمر و صحت و سلامت و عافیت را برای همه سالمندان و شهروندان عزیز مسألت دارم.


                                                                                پیمان شکرزاده

شهردار گلپایگان

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰